spiegelsaal logo2

Rotunda

Spiegelsaal

Telefón (421) 905-268-232

Kalinčiakova 14, Trnava, Slovakia

e-mail: spiegelsaaltt@gmail.com

 

 

 

Spiegelsaal sa zmení na kaviareň. Máme fotky, ako bude vyzerať

20.4.2012, Trnavský Hlas, autor: Darina Kvetanová

TRNAVA – Vo vzácnej kultúrnej pamiatke, v Spiegelsaali, si ľudia čoskoro budú môcť posedieť s priateľmi. Jej súčasní majitelia z nej urobia kaviareň.

spiegel-w480

Hlavná časť kaviarne a baru so sedením vo vnútri i na streche bude v prístavbe, ktorá prirastie k rotunde. Priamo v Spiegelsaali zriadia sedenie v historickom štýle. „Momentálne prebieha reštaurovanie maliarskej výzdoby v hlavnej miestnosti, čoskoro začneme stavať prístavbu,“ povedal Martin Čapoš, jeden z majiteľov pamiatky.

Tá má byť jednoduchým objektom, aby nenarúšala charakter pamiatky. Steny nechajú majitelia obrásť zeleňou. Ľuďom tak chcú pripomenúť čas, keď bol Spiegelsaal záhradným salónom. Kaviareň plánujú otvoriť počas budúceho leta.

Záhradný pavilón Spiegelsaal dal postaviť v roku 1792 Jozef Skolonič. Bol to objekt určený na oddych a zábavu, a mal tiež prezentovať jeho spoločenské postavenie.

spiegel2-W480

spiegel3-W480

Zvonka ho preto nechal ozdobiť bohatou štukovou výzdobou a zvnútra jedinečnými maľbami. „Spiegelsaal je jedinou zachovanou pamiatkou svojho druhu v našom regióne. Unikátne je jeho architektonické stvárnenie aj maliarska výzdoba v miestnosti na prízemí, ktorá vytvára ilúziu dreveného altánku obrasteného popínavou zeleňou,“ povedal Milan Kazimír z Krajského pamiatkového úradu v Trnave.

„Preto, i keď ide o malú budovu, patrí medzi najhodnotnejšie národné kultúrne pamiatky v Trnave,“ dodal Milan Kazimír.

Prejsť na originálny článok

Otváracie hodiny

Po-Št: 07:00 - 23:30
Pia: 07:00 - 01:30
So:  10:00 - 01:30
Ne:  15:00 - 22:00