spiegelsaal logo2

Rotunda

Spiegelsaal

Telefón (421) 905-268-232

Kalinčiakova 14, Trnava, Slovakia

e-mail: spiegelsaaltt@gmail.com

 

 

 

Z trnavského Spiegelsaalu bude historická kaviareň

1.12.2013, Pravda, autor: Andrej Barat, Štefan Rimaj

Vo vzácnej trnavskej kultúrnej pamiatke Spiegelsaal práve robia rozsiahlu rekonštrukciu. Majiteľom sa na ňu podarilo získať príspevok z rezortu kultúry. Záhradný pavilón dal v roku 1792 postaviť Jozef Skolonič ako objekt na oddych a zábavu. Od roku 2012 má budova troch vlastníkov. Pamiatku prerábajú na kaviareň so sedením v historickom štýle, do ktorej by chceli prilákať komorný kultúrny život.

Koncerty, literárne večery, kapacita je 80 miest. Spustiť projekt plánujú na máj budúceho roku. „Keď sme rotundu kupovali, mala už obnovený exteriér. Bolo potrebné dokončiť už len interiérové veci. Žiadali sme od ministerstva plnú sumu 22 500 eur, dostali sme 5 000 eur. Boli sme spokojní s každým eurom. Mrzelo by nás to len v tom prípade, ak by sme nedostali nič,“ prezradil jeden z majiteľov Martin Čapoš. Príspevok použili na rekonštrukciu pôvodného točitého schodiska vo valcovitých prístavkoch rotundy a na obnovu omietky vnútri stavby. Zvyšok investície vykryli majitelia z vlastných zdrojov.

Investícia do národnej kultúrnej pamiatky bola podľa ďalšieho vlastníka Rastislava Čeleďu síce náročná, ale stála za to a majitelia vôbec neľutujú, že museli do rekonštrukcie vložiť značný objem vlastných peňazí. „My sme hľadali nejakú vec, ktorá by mala svoje genius loci. Aby to bolo niečím zaujímavé, jedinečné. Všetci sme Trnavčania a Spiegelsaal bol pre nás veľkou výzvou. Je to budova, ktorá je v povedomí mesta a teraz sa tešíme z projektu,“ uviedol Čeleďa.

Prejsť na originálny článok

Otváracie hodiny

Po-Št: 07:00 - 23:30
Pia: 07:00 - 01:30
So:  10:00 - 01:30
Ne:  15:00 - 22:00